> SU CALENDÀRIU SARDU | ilMinuto

SU CALENDÀRIU SARDU

Sa primu prentada est stètia in s’Otòngiu 1985, sa de tres in su 2012 impari a sa Carta giogràfiga in sardu e s’ùrtima est de custu Cabudanni 2014.

SU CALENDÀRIU SARDU

SPRICADURAS, CURRETZIONIS, ACIUNTAS, BOGADURAS, LINKS A S’ARRETZA, “EDITING” NOU E UNU PAGU DE LIBBURUGRAFIA

Po chini bolit fàiri unu Calendàriu nou po contu suu, allabit unas cantu ainas po trabballai prus mellus e prus de pressi de nosu e totu:

Duas annadas de giorronnalis sardus, nosu eus pigau su 1983 e su 1984, de “S’unioni sarda” e de sa “Noa sardìnnia”. Cunsillaus is annus 1981/82.

Giuanni Pàulu Caredha

Sagre e festas in Sardìnnia

Editzionis Della Torre. Axrolas 1990, Ginua.

Festas Sagras Fieras e Mercaus in Sardìnnia

Editzionis Sa libbureria de Demetra.

Arbili 1999. Verona.

Srabadori Pirisinu

1000 e prus Festas. Ghia agiorronnada a is festas e a is sagras de sa Sardìnnia

SUPERSTAR/EDES, forsis est bessiu no prus a trigadiu de su 1998 ca no tenit assentada sa data, Tàtari.

Ino Chisesi

Ditzionàriu Iconogràfigu de is Patronus e de is santus de sa Sardìnnia

Editzionis, S’Unioni Sarda 2004, Trentu.

Giuanni Pàulu Caredha

Is SAGRAS de sa SARDÌNNIA, intru a su sacru e profanu

D caraludelfino Edidori, Gennaxu 2010, Roma.

Po èssiri prus crarus a totus is chi s’ant a lìgiri

Is datas de sa Pasca manna chi torrant arrùiri che a custu Calendàriu, cuncodrau po sa primu bessida in su 30 de Martzu 1986, funt: una est stètia giai torrada a bessiri in su 1997, e is àteras ant a torrai in su 2059, in su 2081 e in su 2092.

Po ndi sciri de prus brintai in custus giassus:

http://www.ideanews.it/giornale/archivio/pasqua/date.htm

http://it.wikipedia.org/wiki/Calcolo_della_Pasqua#Date_della_Pasqua

In su 2013, po dhu fàiri bessiri in su 2014, eus aggiorronnau su Calendàriu e sa Pasca manna est arruta in su 31 de Martzu. E duncas is festas mòbbilis, po su prus acapiadas a custa festa manna, funt bessias “spostadas” sceti de una dia, ca sa Pasca manna fut “bàscia” casi che in su 2013, e difatis issa arruiat su 30 de Martzu.

Ocannu sa Pasca manna est arruta prus “arta” su 20 de Arbili, e in su 2015 at a arrui sèmpiri “arta” in su 5 de Arbili. Ma at a torrai prus “bàscia” in su 27 de Martzu 2016. Aici is datas de is festas mòbbilis s’ant a torrai de prus a su paris, a su costau, de cudhas de custu Calendàriu.

GENNAXU GHENNALZU

1-Primu dia de annu nou.

Santu Asibi: Gonnanò, Santu Asibi 3.

2-Santu Asile: Sènnaru, Serri.

Santu Frantziscu: Castedhu.

5-Pasca de is tres urreis

Cantos de sos tres res: Turalva.

9-Santu Giullianu: Ceraxus.

10-S’arringratziamentu: Mòguru.

12-Sant’Arega: Dèximu Mannu.

14-Sant’Efis: Tramatza 2.

15-Sant’Efis de Nuras: Castedhu, Pula, Cabuderra.

Santu Pàulu: Codronzanus, Tèmpiu.

16-Santu Giorgi: Lanusè.

17-Sant’Antoni de su focu: Abbasanta, Bidhamatzraxa, Bidhesatu, Bidhesorris, Bono, Budune, Burtei, Caltedhu Saldu, Dèximu Putzu, Dèsulo, Durgali, Onne, Frùmini Majori, Gartedhi, Gavoi, Giaroi, Iscroca, Ìsili, Stressili, Lodè, Mamujada, Bidhanoa Monteleone, Orosei, Orotedhi, Orune, Pauli Gerrei, Pasada, Putu Majore, Arruinas, Sarule, Silanos, Sos Àlinos, Sriugus Donigalla, Su Burgu, Tonara, Turalva, Vitzi.

Sant’Antoi de su fogu: Dèximu Mannu, Goni, Mandas, Muristenis, Nuràminis, Sant’Anna Arresi.

Sant’Antoni de su fogu: Bidheputzi, Pabillois, Santu Asibi, Sèdilo, Sollèminis, Suedhi.

18-Sant’Antoni: Bortigale*, Bòrere*, Bidhexidru*.

19-Santu Srebestianu: Is Pratzas.

20-Santu Srebestianu, Bustianu: Abas, Arbus, Assou, Barrabi, Barùmini, Bidhamanna, Berchidha, Bidhanoa Forru, Bidhesatu, Burtei, Bultzi, Crucuris, Durgali, Forru, Furtei, Gomajori, Gonnacodina, Masudhas, Milis, Nuragus, Ollasta Simaghis, Ollasta, Ortueri, Orthullè, Oniai, Partiolla, Pompu, Romana, Sàdili, Samugheo, Sant’Anna Arresi, Sèneghe, Siris, Sorradile, Suedhi, Su Masu, Turri.

21-Sant’Antoni de su focu: Baunei, Bolòtana, Bosa, Duarche, Nùgoro.

Santu Srebestianu: Armùngia, Iscalebranu, Muristenis, Santu Asibi, Serdiana, Seui, Seulo, Sriugus Donigalla, Ùssana, Usassa.

22-Festa de sa balentia: Tascusì.

Santu Nostàsiu: Ortzai.

Santu Bissenti: Pauli Arbarei 2, Siris 2.

25-Santu Pàulu di lu lardu: Alientu, Terranoa.

31-Santu Pàulu: Castedhu.

Santu Iuanne: Baressa, Figu, Gùspini, Iduniu, Làconi, Meana, Nuragus, Nuràminis, Ortueri, Putu Majore, S’Alighera, Sàdili, Sèdilo, Seui, Soramanna, Talana, Tuili.

Santu Anni Boscu: Ceraxus, Terresoli.

Sant’Atzei: Simaghis 2.

FRIAXU FREALZU

1-Sas ànimas de su purgadorzu: Sossu.

2-Sa candelora: Crabonaxa, Cuartu, Maracalagonis, Narcau, Serdiana, Serrenti.

S’arrosàriu: Samassi, Samatzai, Silìcua, Sìnnia, Sriugus Donigalla.

Bistimentu de su compoidori: Aristanis.

Santu Brai: Alientu, Bidhesorris, Bidhamara, Cuartùciu, Lollove, Orune, Partiolla, Tratalias.

Santu Brai, su sessinedhu: Gexrei 2.

6-Sant’Amada: Abbasanta.

Giòbia de carrasegare.

Mamuthones, Iuanne martis: Mamujada.

Merdules: Otzana.

Thurpos: Orotedhi.

Is mamutzones: Samugheo.

Canciofali e sa rantantira: Castedhu.

Sa sartìllia, cursas de cuadhus a sa stedha: Aristanis.

Cranovali e Maria carèsima: Cuartu.

Cursas de cuadhus: Samassi.

8-Santu Arromualdu: Bonàlcadu.

9-Norfiedhu: Igrèsias 3.

Giolzi: Bosa 3.

Don Conte: Ovodha.

Su marrulleri: Marrùbiu 3.

Re Ghiolghi: Tèmpiu 3.

S’antrecoru: Ìsili 3.

Carrasciali timpiesu: Tèmpiu.

Cursas a sa pudha: Iscanu, Paulle, Samugheo, Santu Lussurzu, Sèdilo, Teti.

Santa Maria de sas turres: Gartedhi.

Cursas de cuadhus: Santu Eru.

Sa carrela de nanti, cursas de cadhos a pareza: Santu Lussurzu.

Sa sartìllia, cursa de cuadhus a sa stedha: Aristanis.

11-Santu Grillau: Aristanis.

12-Si prànghede carrasegare.

Santu Lianu: Ceraxus, Bidhanoa Tullu.

13-Sant’Olària: Castedhu.

14-Sa festa de is fastiàrgius.

16-Santu Iubanne: Nùgoro.

17-Sant’Antoni: Isprollatu.

18-Santu Simoi: Baràdili, Tzèbara.

22-Santa Margalida: Laerru.

MARTZU MALTU

3-Santu Simplichi: Terranoa.

5-Santa Mragalida: Bidhobrà.

11- Santu Zosepe: Nùgoro.

12- Santu Gragori mannu: Sàrdara.

15-Santu Zosepe: Laerru.

18-Santu Srabadori: Castedhu, Lodè.

Santu Gabrieli: Cherèmule.

19-Santu Zosepe fioressu: Aristanis, Arriu Murtas, Badhedòria, Bidherriu, Bono, Durgali, Giba, Lodè, Maracalagonis, Nùgoro, Oniai, Ortueri, Romana, Santu Eru Milis*, Suedhi, Tàtari.

21-Primu dia de beranu.

24-Santu Micheli: Sàgama.

Festa de sa caltzofa: Badhedòria, Siamajori.

Primu dia de cida santa.

28-Su scravamentu*.

29-Prutzessioni de is mistèrius, sa defensa, Gesus mortu, is babballotis, is varonis: Igrèsias 7*.

30-Pasca manna, s’atòbiu: Orgòsolo, Orosei, Pauli, Ulìana*.

31-Lunissanti: Burtei, Caltedhu Saldu 3, Laerru, Òsile, Tàtari, Tzelgu*.

Bessida de sant’Efis: Castedhu*.

Santu Bàltolu: Luras*.

Santa Suera: Gonnosfanàdiga 2*.

Santa Maria Crara: Pirri 3*.

Nostra sennora de Castro: Òschiri 2*.

Santa Luchia: Sarule 3*.

Santu Trabadori: Uras 3*.

Santu Giorgi: Palau*.

Nosta sennora de Bonària: Furtei*.

Santa Maria nuraxi: Ballau*.

Santu Chìrigu: Ardaule 2*.

Sant’Antiogu: Pramas*.

Santa Bellina: Nughedu.

Santu Luca: Alzachena.

Santu Lisciori: Musei 2.

Is turronàrgius: Tonara*.

ARBILI ARBILE

1-S’interru de Gesus: Igrèsias.

Santa Marina: Bidhanoa Forru*.

Santu Lisciori: Musei*.

Santu Anni: Sètimu*.

3-Santa Crara: Sii.

6-Santu Sidore: Orosei.

Nosta sennora de Tzelgu: Pirri.

Nostra sennora de su sucursu: Pasada 2*.

Santa Reparata: Locu Santu 3*.

Nostra sennora de Vall Verde: S’Alighera, Badhedòria 3*.

Santa Luxia: Assèmini 2*.

Sant’Elias: Sìligo 3*.

7-Santu Anni Lasalle: Pauli.

13-Sant’Antiogu: Bidhesorris 3*, Gavoi 3*, Gelisuli 2*, Iscanu 2*, Mòguru 3, Neoneli 2*, Partiolla, Pramas Arborea 2*, Sant’Antiogu 4*, Tzèbara, Ulassa 3*.

13-Santa Lughia: Orosei*.

14-Sant’Antiogu e Pantaleu: Partiolla 3*.

Festa de is aràngius: Murera 2*.

Santu Balerianu: Pauli.

Su babbu mannu: Durgali*.

17-Festa de is 276 annus de is tabbarchesus: Carlufuorte.

19-Santu Speditu: Otieri.

21-Sant’Antiogu: Murera*.

Santu Giorgi: Donori*, Sindia 3*.

22-Mercadu de sas erbeches: Macumere.

23-Santu Giorgi: Arruinas, Baressa 2, Bosa 2, Bunnannaru 2, Canales, Cuartùciu 2, Lodine, Milis 2, Oniai 2, Onieri, Osini 3, Ovodha, Pau, Pèifigas, Pompu, Putu Majore 2, Segariu 2, Semèstene, Sestu 2, Silìcua, Sii 3, Vitzi 2.

Santa Era: Gonnosfanàdiga.

24-Nosta sannora de Bonària: Castedhu, Cuartu.

Santu Antine: Bunnànnaru 9, Siamajori 2.

Santu Giorgi de Suedhi: Bantine, Cuartùciu, Gavoi, Goni, Gùspini, Itiredhu, Mandas, Noragùgume, Nuraxi Niedhu, Nughedu Santa Itòria, Orosei, Partiolla, Perdaxus, Sant’Antiogu, Santu Pantaleu, Segariu, Sestu, Silìcua.

25-S’illibberatzioni de su fascismu. Festa de su monti: Assèmini 3.

26-S’ispìridu santu: Domus de Maria 3, Gàiro 3, Orane 3, Orotedhi 2*.

Mercau de is pegus: Ollastra Simaghis 3, Triuraghes.

Santu Giorgi: Bunnànnaru, Osini.

Santu Mracu: Berchidha, Bortigali, Fertìlia 2, Giauni 2, Is Ganaus, Lei 2, Ollastra Simaghis 2, Triuraghes 2.

Santa Iusta: Lòiri 2*.

Santu Simoi: Iscroca 2*.

Santu Gabini, Prothu, e Gianuàriu: Poltudhorra 4*.

Santa Zita: Romana 2.

27-Cursas de cadhos: Marreri.

Nosta sennora: Màssama.

28-Sa dia de sa Sardìnnia: Festa de s’Indipendéntzia Sarda.

Santu Cristolu: Montresta 2.

Nostra sennora de sas gràssias: Caranniani 2*.

Santa Mariedha: Terranoa 2*.

30-Sant’Imbènia: Cùlliri 2.

Santu Lussurzu: Bòrere.

Mercau de is brebeis: Barùmini.

MÀJU MÀJU

1-Festa mundiali de is trabballadoris. Sant’Efis de Nuras: Castedhu 4, Cuartu 4, Pula 3, Sarrocu 2.

Santu Michei de sa faixedha: Sibì.

Nostra sennora de Tzelgu: Tzelgu.

Santu Anni: Altzachena.

Santu Gavini: Bidhaècia, Bono*, Tèmpiu.

Santu Migheli: Locu Santu.

Santu Iacu: Thiniscole.

Sant’Arega: Bàini, Dèximu Mannu 2, Gexrei 2, Setzu.

Sant’Alene e Costantine: Luras.

Nostra sennora de Tàlia: S’Ulumedu 3.

Nostra sennora de Cabu Abbas: Terranoa.

Santa Luchia: Bonolva.

2-Santu Frantziscu: Lùbula 8.

3-Santa ruche: Gartedhi 3, Oniai.

Sant’Aleni: Sàdili.

Santu Zosepe e Iacu: Itiredhu.

Santu Iacu minori: Goni, Silìcua.

Sa torrada de sant’Efis de Nuras: Castedhu.

Santu Iuanne: Alientu*.

Sant’Efis: Talana*.

Nosta sennora de is aràssias: Pramas Arborea, Iersu 2*.

Santu Nicolau: Irgoli 3*, Pauli Gerrei, Luras 2*.

Santu Sidori: Bidhexidru 3*, Ortueri 2*.

S’arroseri: Triè.

Nostra sennora de Tzuàbara: Marrùbiu 3*.

Santa Nàtoria e Itroxa: Telti 4*.

Santa Prisca: Santu Sparau 2.

Sant’Antiogu: Gelisuli.

Santu Sidori e Stèvini: Maracalagonis.

4-Santa Cristina: Paulle 2*.

Santu Iacu: Sant’Antoni de Gadhura*.

Santu Trabadori: Santu Pantaleo.

Santu Giorgi: Palau 2*.

Santa Maria: Cuzinas 2*.

6-Sant’Antiogu: Sant’Antiogu.

8-Nosta sennora: Aritzo, Boruta, Cuartu, Soramanna, Tàtari.

Santu Migheli: Bilartzi 2, Bono, Ìsili.

Santu Balentinu: Sàdili.

9-Nostra sennora de su rennu: Àldara.

Santu Pedru: Bassacutena 2*.

Santu Srebestianu: Gomajori 2, Cossoine 2*, Lanusè.

10-Santu Sidori: Atzara 2*, Cuartùciu, Gùspini, Isprollatu 2*, Tuili.

Santu Bachis: Bolòtana 4, Loceri 2, Telti*, Tèmpiu*.

Santa Itòria: Bonolva*.

Santu Tanielli: Furtei, Làconi*.

Sant’Antiogu: Otieri 2*.

Sant’Antonedhu: Donigala Fenughedu.

Nosta sennora de Fàtima: Sa Calita 3*.

Santu Simplichi: Macumere.

Mercadu de sos pegos: Macumere.

Nostra sennora de sa pache: Monte.

11-Nosta sennora de Munserràt: Tratalias*.

Sant’Antoni de Cunniana: Santu Pantaleo*.

Santu Srabadori: Serdiana 3*.

Nostra sennora de Pompei: Bidhaècia 3*.

Santu Sidori: Bidhesorris 3*, Bolòtana, Bòtidha*, Sìnnia 4*.

Santu Cristolu: Pèifigas*.

S’ànzelu: Ortzai*.

Nosta sennora de sa nive: Altzachena.

Santu Frenàtziu: Castedhu, Cuartu, Domunoas, Gèsturi, Làconi, Sedhori 3, Setzu, Tuili, Turri.

Santa Bràbara: Ulassa 2*.

Santa Cadilina: Pitinuri 3*.

Sant’Andria: Mòdolo.

12-Santu Micheli: Berchidha, Irgoli, Padru*.

Santu Srabadori: Gexrei 2.

Santu Pancratu: Alientu, Sèdini*, Sune 2.

Santu Niassu: Sìmaba.

Santa Bitore: Terranoa 2*.

Santa Iusta: Caranniani 2.

Sant’Antoni: Neoneli.

Santu Nartzisu: Ìtiri.

Sant’Antiogu: Bidhesorris.

13-Santu Sidori: Senobrì, Serdiana, Sollèminis.

Nostra sennora de su sucursu: Pasada.

Santu Cristolu: Montresta.

Nostra sennora: Badhedòria.

Santu Bissente Ferreri: Òsile.

Su coru de Gesus: Aristanis 3, Badesi, Bidhamanna, Maracalagonis.

14-Santa Iusta: Caranniani, Gèsigu, Santa Iusta 4, Uda 2.

Santu Ambrosu: Làconi.

Santu Gaini, Prothu e Gianuari: Balai 3*, Turalva 3*.

15-Santa Itòria: Baulau 2, Bonolva, Nuraxi Niedhu, Ossi 2, Milis, Santa Itòria, Sèligas, Tissi.

Santu Simplichi, festa de mesu màju: Bassacutena, Perdaxus, Terranoa 3, Thiniscole.

Santu Sidori: Àllai 2, Assou 2, Barùmini 2, Bidhanoa Istrisàili, Bidha Spetziosa, Bidhesorris, Forru, Furtei, Gèsturi, Giaroi 2, Giauni 2, Isprollatu, Mragaxori 2, Muristenis, Nuragus, Nuràminis 2, Ollasta 2, Orosei*, Ortacesus, Pauli Arbarei, Sant’Andria Frius, Santu Sidori, Siris, Soramanna, Turri, Uda.

Santu Lutzìferu: Castedhu.

16-S’ispìridu santu: Àllai.

Sa Ìtria: Àghiu, Noragùgume.

Santu Sidori: Ortzai 2, Serramanna 2, Seis.

Santu Iuanne Nepomutzenu: Romana 3.

17-Santa Luchia: Romana.

Santu Pascali: Santu Pascali 2, Seis.

Santa restituta: Benetuti, Bono, Nule.

18-Sant’Efis de Nuras: Cabuderra 3*.

Santu Sidori: Mandas 2*, Sàgama*.

Su cràmene: Ardaule 3*.

Santu Brai: Alientu*.

Santu Millanu: Sestu 3*.

Santu Idu: Bidharega*.

Santu Nenardu: Òschiri*.

Santu Pedru: Badhedòria 3*.

Santu Srabadori: Cuartu 5*.

Festa de màju e de sa cariasa: Ardaule*.

Santu Iroxi: Dèximu Putzu 3*, Gùspini, Santu Idu*, Suedhi 4*.

Santa Maria: Arborea*.

S’ispìridu santu: Domunoas*, Gàiro 3*, Orotedhi*.

S’annuntziata: Vitzi 9*.

Santu Tumeu: Berchidhedhu*.

Santu Micheli: Monte, Sorradile.

19-Santu Nicolau: Ortueri 3*, Pauli Gerrei 3*.

Santu Anni Buscu: Ceraxus 9*.

Nostra sennora de sa pache: Àghiu 2*.

Nostra sennora de s’ena frisca: Putifigari 2*.

Santu Tiadori: Arruinas 2.

Santa Reparada: Lungoni, Tèmpiu.

20-Santa Luxia: Serri 3*.

Santu Lutzìferu: Bidharamosa.

Cursas de cadhos: Tàtari.

Santu Bustianu: Trie*.

Santu Brenadrinu: Gonnanò 2, Mògoru 3, Busachi 3.

Sa Ìtria: Aristanis 3*, Gèsturi 3*, Maracalagonis 3*, Nureci 3*, Paulle 3*, Porteiscusi*, Noragùgume 7*.

Mercau de is pegus: Serri.

Nostra sennora de Paulis: Uri 3*.

21-Sant’Aleni: Benetuti, Cuartu, Tula 3.

Santu Idu: Bidharega 2*.

22-Sant’Arrita: Aristanis, Cuartu, Nureci, Sàdili, Turri, Mores 2, Torpè 2.

Santa Zùlia: Norghidho, Pàdria 3, Rebbecu 2.

Santa Margarida: Baràdili 3, Tèmpiu.

23-Santa Luchia: Bonolva, Tortolì 2*.

Sant’Andria e Sidori: Sant’Andria Frius 3.

Santa Maria: Crabas 3, Priatu.

Su babbu mannu: Durgali*.

24-Nostra sennora de sa prama: Bidu Majore.

S’ispìridu santu: Orotedhi 2*.

S’Assunta: Crabas 3.

Santa Maria: Giauni, Nurri, Tratalias 7*.

Santu Sidori: Ardaule*, Bidharega*.

Santa Itòria: Seuni*.

S’ispìridu santu: Turalva 3*.

Santu Giusepi: Bidhexidru*, Gartedhi.

Santu Giòrgiu: Gùspini 3*, Partiolla 3*.

Santu Nenardu: Bidhaècia 2*, Luras*, Òschiri, Perdaxus 2*.

Nostra sennora de luche: Illorai 2*.

Nostra sennora de sa pache: Budhusò*.

Nostra sennora de Cabu Abbas: Cabu Abbas.

Santa Lisabbeda: Terranoa*.

Santa Cadilina: Su Masu 2*.

Santu Sidori: Bidhamatzraxa*, Ortzai.

25-Su spìridu santu: Domus de Maria 3*, Gàiro 3*, Orane 2*.

Santu Asile: Bidhanoa Istrisàili*.

Santu Bustianu: Bidhanoa Monteleone*.

Santa ruxi: Uda *.

Sant’Arega: Santu Asibi.

Santu Sidori: Dèximu Mannu 2.

Santa Maria is àcuas: Sàrdara 4*.

Santu Maltine: Santu Pantaleo*.

Nostra sennora de sas gràssias: Tàtari.

26-Santu Simoi: Iscroca 3*.

Santu Màuru: Sòrgono 4.

Santu Niàtziu: Domunoas 2.

Santu Giorgi: Donori 3, Gùspini 3*.

Nostra sennora de sa saludi: Gonnosfanàdiga 3*.

Festa de sa cerexa: Bidhexidru.

Nostra sennora: Sossu 3.

Sant’Elias: Padru*.

Santu Bretòriu: Samatzai 3*.

Santu Sidori: Sèligas, Sollèminis 2*.

Nostra sennora de su mare: Orosei 2*.

Nosta sennora: Armùngia 3.

27-Nostra sennora de sas gràtzias: Caranniani.

Santa Iusta: Lòiri 2.

28-Santa Mariedha: Terranoa 2.

Santu Pìlimu e Mìlliu: Bosa 3, Murera 3, Santu Pìlimu.

S’infrorada: Arborea.

29-Nostra sennora de padente: Turalva.

Santu Bachis: Onanie 3.

Santa Bràbara: Foghesu 2*.

Sa nostra sennora: Laerru.

28-Santu Bustianu: Bidhanoa Monteleone 3*.

29-Sant’Antoni: Macumere 13.

30-Santa Petronilla: Donigala Fenughedu 3.

Nosta sennora de su coru: Giaroi 2.

Santu Nicolau: Otieri 3*, Ussassa 3.

Santa Maria reina: Totubbella.

LÀMPADAS LÀMPADAS

1-Sant’Àlbara: Òschiri*.

Su corpus dòmini: Abas 2*, Arborea*, Dèsulo*, Ulìana, Piaghe*, Tertenia*.

Santa Bràbara: Brucei 2*, Cabuderra, Santu Asibi 2*.

Festa de sa cerexa: Bidhexidru*, Brucei*, Bonàlcadu*, Bunnànnaru*, Sèdini*.

Sa trinidade: Codronzanus*, Trinitai.

2-Mercadu de sos cadhos: Santu Lussurzu 2.

Sos màrtires: Onne 3*.

Santu Anni Buscu e Santa Maria: Lanusè 3*.

Gesus bonu berbercàrgiu: Bàini 2.

Santa Cadilina: Arrolli 3*, Berchidha 2*, Bono.

Santu Giòrgiu. Partiolla*.

Festa de is berbecàrgius: Mandas*.

Santu Zosepe: Budhusò.

Santa Bràbara: Bidhesatu 3*.

Santu Tranu: Locu Santu.

Su tosonzu: Fàrcana.

Santu Elmu: Iersu.

3-Santa Bràbara: Seulo.

5-Su coru de Gesus: Aristanis, Santu Lussurzu, Sedhori, Badesi 2*.

Santa Bràbara: Badesi, Bidhanoa Istrisàili, Maracalagonis.

8-Sa Ìtria: Arbus 2*, Bidhanoa Monteleone 3, Sàdili 2*.

Santu Cristolu: Seui 2*.

Santu Tanieli: Lanusè.

Santu Naniu: Orgòsolo 2*.

Nosta sennora de Vall Verde: Igrèsias.

Santu de is mitzas: Partiolla.

9-Santa Felìxida: Silius 3*.

Santu Giullianu: Bidhanoa Tullu 2*.

Ispìridu santu: Turalva.

10-Santu Nenaldu: Monteleone 2, Sant’Antoni de Gadhura, Seti Funtanas.

Festa de sa cerexa: Bidhanoa Tullu*, Lanusè*.

Sa Ìtria: Noragùgume 3.

Sant’Antoi: Arruinas 2*.

12-Sant’Antoi de Santadi: Arbus 3*, Bosa, Cuartu, Gùspini 3, Santu Asibi 3, Uras 3.

13-Sant’Antoi de su lillu: Alà, Arbus 3, Aristanis, Baressa, Bonolva, Bòtidha 3, Busachi 3, Carzeghe 2, Crabas 2, Cherèmule 2, Cortoghiana, Escovedu, Fiolinas 2, Frùmini Majori 3, Furtei, Gèsturi, Is Pratzas, Iersu 3, Stressili 2, Ìtiri 3, Laerru, Lungoni 2, Lodè 3, Vaciledhu, Macumere 3, Maracalagonis, Milis 3, Mores 3, Nule, Nurri 2, Oniai 3, Osile, Palau, Piaghe 3, Pramàdula, Pramantellu, Sàdili, Santu Tiadori, Sàrdara, Segariu 2, Sèneghe, Simaghis 3, Siris, Sestu 3, Sriugus Donigalla 3, Sossu, Terranoa, Tonara 9, Tzedhiani 2.

14-Santu Asibi mannu: Santu Asibi 3, Sènnaru 2, Bidhanoa Istrisàili 2.

15-Santu Basile: Orthullè 2*.

Santu Bustianu: Cherèmule.

15-Santu Idu: Santu Idu 3, Gexrei 3*.

Sant’Antoni: Dèsulo*.

Nosta sennora de su bonu caminu: Igrèsias, Lungoni*, Trinitai.

Sas gràtzias: Caranniani.

16-Santu Nicolau de Trudhas: Semèstene 2.

Sa Ìtria: Arbus, Guasilla, Gèsturi, Maracalagonis, Porteiscusi.

Santa Suia: Santu Eru Milis 3.

20-Santu Zuanne: Sèdilo 4.

22-Primu dia de istadi.

Santu Iubanne: Nùgoro 3.

Santu Tiadori: Stressili, Sriugus Donigalla, Santu Tiadori 2*.

Santu Maurìtziu: Tàtari.

22-Festa de sa cariasa: Erbì 2*.

24-Santu Giuanni, erbeche in su cradharzu: Milis.

Santu Anni: Acuacadha, Alà 2, Àllai, Armùngia 2, Assèmini 3, Baulau 2, Bilartzi 2, Bidhexidru 3, Bidhamara, Bono 2, Bonàlcadu, Bonolva 3, Boruta, Bosa 3, Budhusò 3, Calesera, Carlufuorte, Caranniani, Castiadas, Cùlliri, Domunoas 2, Durgali, Onne 2, Gavoi 4, Gèsturi 2, Iduniu 2, Iscalebranu 2, Ìsili 2, Lodè, Luamadrò 3, Magomadas, Mara 2, Martis 2, Masainas, Monte 2, Mores 2, Nurachi 3, Ulìana, Olia Spetziosa, Ollollai 2, Orotedhi, Ortzai, Orthullè, Otava, Porteiscusi 3, Pula 2, S’Alighera, Samatzai, Santu Anni Sruexu 2, Santu Sparau 3, Sèdilo, Seis, Sènnaru 3, Seui 2, Sètimu, Sinis, Tàtari, Terranoa 3, Teulada, Thiniscole 3, Tramatza, Tzaramonte 3, Ulassa, Ussassa.

Festa de sa cariasa: Bonàlcadu 3*.

26-Mustra de is tapissus: Mòguru 15.

Nostra sennora de Munserràt: Tàtari.

Santa Maria: Armùngia.

28-Santu Pàulu: Biancaredhu, Cardedu 2, Nùgoro, Orgòsolo 3.

Santu Perdu: Abas, Assèmini, Bassacutena, Baunei 3, Ballau, Bosa, Boàtiri 3, Bono, Boruta, Burtei, Budhusò, Bugerru 3, Calesera, Carlufuorte 3, Castedhu, Cuartu 3, Duarche 3, Frodongianus, Foghesu, Gavoi, Giba, Iscanu, Lei, Loceri, Lòcula, Milis, Muristenis, Neoneli, Nule, Nuradha, Nuràminis, Nurri, Nuxis, Ortacesus, Orotedhi, Ovodha, Piaghe, Poltudhorra, Putu Majore, Sabarussa, Sant’Antiogu, Santu Asibi, Bidha Santu Perdu, Sant’Andria Frius, Sètimu, Sibì, Sìsini, Soasa, Terraba 3, Terranoa, Turalva, Tuili, Turri, Tzedhiani, Zuri 3.

29-Sant’Antoi: Sestu.

30-Festa de su casu: Meana*.

Santa Bràbara: Cabuderra 2*.

Santa Itroxa: Sìnnia 3*.

Santu Zuanne istranzu: Oniai 2*.

Santu Bustianu: Tonara*.

Santu Pàulu: Gonnostramatza.

Santu Giorgi: Gùspini.

Santu Anne: Bilartzi.

Santa Luxia: Barrabi.

Santu Pedru: Àldara 3, Bidhexidru*, Santu Perdu 3.

Sant Zuanne: Àrthana, Sènnaru, Tzaramonte.

Santu Aini: Poltudhorra.

AXROLAS TRÌULAS

2-Nosta sennora de is aràssias: Calesera, Dèximu Putzu 3*, Irbono 2, Sedhori.

Santa Maria de sa rosa: Sèneghe 3.

S’abbìsita a nostra sennora: Sidhi 2.

Sa groriosa: Masudhas 3.

3-Santu Tumeu: Berchidhedhu.

4-Santa Lisabbeda: Sèneghe.

Sant’Austinu: Maracalagonis.

Santu Stèvini: Maracalagonis 3.

Santu Antine, s’àrdia, cursas de cadhos a sa pandela: Sèdilo 9. Bòtidha 3, Ollasta Simaghis 2, Pramàdula, Putu Majore 3, Samugheo 2, Sossu 2.

Festa de is piscadoris: Teulada*.

Sant’Elias: Nuragus 3.

Festa de su casu: Mandas.

Santa Luxia: Barrabi*, Seui*.

Nosta sennora de Bonària: Castedhu*.

Santa Maria: Sant’Antiogu.

Mustra de su taulàciu: Assèmini.

Santu Giuanni: Pula.

Stedha de mari: Arbatassa 2*.

Su rimèdiu: Nulvi*.

Santu Bustianu: Dèsulo*.

7-Sant’Elina: Nurri.

Santu Benitu: Lanusè.

9-Mustra de sas resolzas: Macumere.

10-Sas tradissiones populares, cantos e mustras: Silanos.

Mustra de sos artizanos: Cùlliri.

Mustra de mandiaris e de is artisanus: Bidhamara.

11-Mustra de is artisanus: Cidranu.

12-Santa Nostàsia: Tissi.

13-Nosta sennora de su cramu: Piaghe, Ìnsula Arrùbia*.

Santu Paraminu: Bilartzi 3, Bortigale.

Santa Bràbara: Bidhamanna Istrisàili 3.

Sant’Elias: Sèligas.

Sant’Antoni: Piaghe.

Santu Cristou: Tonara*.

Santa Bràbara: Silius 3*.

Is aràssias: Igrèsias 3*.

14-Santu Bustianu: Mamujada 2*.

Santa Luxia: Barùmini 3*.

Nosta sennora de su bonu caminu: Milis 2*.

Sa palzira: Santu Idu.

Santa Bràbara: Sìnnia.

S’àrdia minore, cursa a pedes a sa pandela: Sèdilo.

Sant’Antoni: Piaghe 2.

15-Mustra de sos artizanos e de is turronàrgios: Tonara.

Santu Iuanni: Barì, Sant’Andria de Frùmini.

Santu Chìrigu e Giullita: Carzeghe 2, Norghidho 2.

Nosta sannora de su mari: Crabonaxa 2.

16-Su cramu: Castedhu, Craminedhu, Cuartu, Cùlliri, Elinu 3*, Mòguru, Nuràminis, Pramantellu 3, Teulada 2, Tzaramonte, Sàdili, Santu Lussurzu, Seui 3*, Suedhi.

17-Santu Sparau, mercau de su prèssiu: Santu Sparau 3.

Santa Marina: Bidhanoa Forru 3.

18-Santa Margherida: Elinu.

19-Sant’Aleni: Sìnnia.

Sant’Atzei: Simaghis 5.

20-S’arredentori, festa de sa sìndria: Arborea.

Santa Mragarida: Cidranu, Baràdili 3, Bidhobrà 3, Burtei 3, Laerru 3, Samassi 3.

Sant’Elias: Brugu Sant’Elias.

Cuncursu de poisias: Bidhanoa Tullu.

Santa Seda: Santu Èngiu, Santa Iusta, Gonnosfanàdiga.

21-Santu Iuanni: Frùmini de Cuartu 3.

Mustra de sos artizanos de Ogiasta: Santa Maria Navarrese.

S’arredentori: Aristanis 2.

22-Santa Maria Mallena: Aristanis, Amadhalena 3, Ballau 3, Boruta 2, Gomajori 3, Is Pratzas, Lanusè, Nuragus 2, Paulle 4, Tramatza 3, Turri, Ula 4, Uras 3.

24-Sant’Anna: Onieri, Tortolì.

Santu Pòrthulu: Lanusè.

Santu Balentinu: Nuraxi Niedhu.

25-Santu Iacu: Bantine, Goni 3, Iersu 3, Itiredhu 3, Mandas 3, Nughedu Santa Itòria, Nuraxi Niedhu 2, Noragùgume, Nureci, Orosei 3, Perdaxus, Serrenti 3, Sestu.

Su cramu: Punta Sèbera.

Santu Iacu e sant’Anna: Muristenis 3, Serrenti, Sollèminis 4.

26-Sant’Anna: Lodè 3, Onieri 3, Arriora 4, Sant’Anna, Tortolì 2.

Santa Bràbara: Igrèsias.

Sant’Anna: Castedhu 2, Iersu, Muristenis, Sant’Anna Arresi 3, Sèligas 3, Tàtari, Tinnura.

Santu Pontzianu e santa Bràbara: Crabònia.

Santu Giuachinu: Terreseu.

27-Sant’Anna: Perdaxus.

Sa Ìtria: Gavoi 3.

Santu Pantaleo: Durgali 2, Macumere 3, Maltis 3, Òschiri, Sossu 3, Terranoa 3*.

Santu Iacu majore: Goni, Tonara*.

Sant’Arega: Bidhobrà.

Santu Martinu: Arriora.

28-Sant’Antoi: Bidhanoa Monteleone 2, Tuili 3.

Santa Marta: Gadoni 3.

Sant’Antiogu, festa de is bagadias e bagadius: Baunei.

Santu Niàtziu de Loiola: Musei 3*.

Santu Migheli, Rofieli e Gabrieli: Neoneli.

AUSTU AUSTU

1-Santu Gabrieli: Bidhamanna Istrisàili 3.

Sant’Antiogu: Arborea, Senobrì 3.

Santu Perdu: Tortolì 3.

Santa Maria: Abbasanta.

Sant’Osèbiu: Castedhu.

2-Nostra sennora de sos ànghelos: Bonolva, Caltedhu Saldu 3, Gàiro*, Òsile 3, Ossi 3, Pèifigas 3, Piaghe, Romana 2, Sossu 2.

Nostra sennora de su saucu: Bortigale.

Festa de sa saltitza: Alientu 2*.

Nostra sennora de sa nive: Altzachena, Cùlliri 6, Illorai 3, Pabillois, Piscinas 3, Senobrì 2, Teti.

Santu Istèvene: Bìrori 2, Monteleone 2.

3-Santu Gabrieli: Tonara 4.

Santu Cristou: Lotzorai 3.

Su palu, cursas de cadhos: Onne 2*.

Nostra sennora de su mare: Bosa 4*, Palau.

Santu Iubanne: Ulìana.

Santu Chìrigu: Locu Santu 2.

Santu Giusepi: Soasa.

Sant’Antiogu: Bilartzi 3*.

Sa còja maurredhina: Santadi*.

Santa Bràbara: Santu Idu 2.

Nosta sennora de sa nia: Bidhamatzraxa 3*.

Nostra sennora de su bonu caminu: Ulìana 2.

Santu Giorgi: Anela 2.

Santu Sisinni: Bidhexidru*.

Festa de su binu: Iersu*.

Festa de sa murta: Tolpè.

Festa de su cascas: Calesera.

4-Santu Màuru: Palau*.

Santu Giusepi: Pirri.

Sant’Antiogu e santa Mariedha: Senobrì.

Santu Domìnicu: Àllai, Càniga.

Su cossolu: Orune 9*.

5-S’ànzelu: Neoneli 4*.

Nostra sennora de sa nive: Tascusì 7, Illorai, Nùgoro 2, Piscinas, Senobrì, Sune.

Santa Maria: Codronzanus.

Santu Costantinu: Giaroi 3.

Santu Austinu: Giaroi.

6-Santu Niàtziu: Giaroi.

Festa de sa carnatza: Boàtiri 2.

Su Serbadore: Nùgoro 5.

Santu Trabadori: Boàtiri 4, Sestu 2.

Santu dòmini, sa trasfiguratzioi: Giauni, Tzrofoliu 3.

7-Santu Sìlthiu: Tàtari.

8-Santu Anni, festa de su piciocu de crobi: Santu Anni Sruexu 10.

Santu Triagus: Siamajori 2, Terraba 3.

9-Festa de sa longa vida: Bidhamanna Istrisàili.

Festa de is disterraus: Bidhanoa Tullu 10.

10-Santa Bràbara de is minadoris: Bacu Abis.

Santu Nicolau de Trudhas: Semèstene.

Santa Itroxa: Stressili 2*.

Santu Sidori: Teulada 2*, Aritzo*.

Santu Larenthu: Bànari 3, Baulau 3, Bidhanoa Franca 3, Boronedhu 2, Budune, Mandriola, Mogoredha 2, Pauli 3, Santu Eru Milis 5, Sedhori 3, Silanos 3, Soramanna 3, Ussassa 3.

Nostra sennora de su bonu caminu: Tàtari.

11-Santa Crara: Igrésias, Nuradha, Santu Èngiu.

Santa Susanna: Busachi 3, Òsile.

Sant’Antoni, sa festa de su binu: Triè 3.

Festa de sos zòvanos: Ovodha 7.

12-Mustra de is lepas e arresòias: Arbus.

Santa Crara: Sii 2.

Festa de tota idha, cursas de cadhos a pareza: Iscanu.

13-Santa Crara: Cossoine 3, Santu Èngiu.

Santa Bràbara de is minadoris: Masua, Nèbida.

Nostra sennora de s’arruga: Nuradha 5.

14-Festa de su soli: Pula.

Santu Nicolau: Narcau 6.

15-Santa Memena: Bosa.

S’assunta: Amadhalena, Aristanis, Bàini, Baunei 5, Bidha Spetziosa, Bidhobrà, Bolòtana, Bonolva, Bortigale 3, Calesera, Castiadas 2, Ceraxus 3, Crabas, Crucuris 2, Domunoas 8, Durgali 3, Frùmini Majori 3, Guasilla 3, Gexrei 3, Gùspini 7, Iersu 2, Iscalebranu 3, Li Ranchi 4, Màssama 3, Nule 2, Nulvi 3, Nuras, Orgòsolo 7, Ortachis, Osidhe, Otzana 4, Ovodha 2, Partiolla 2, Piaghe 3, Porteiscusi 3, Pula 3, Sant’Andria Frius, Sàrdara, Sòrgono 3, Tàtari, Ùssana 4.

Cursa a s’achixedha: Guasilla.

Nostra sennora de su mare: Magomadas 3.

Sa sartilliedha: Turri Manna.

Sa carrela de sant’Antoni: Onne.

Festa de su pische: Li Ranchi.

Nostra sennora de su tòneri: Osini.

Nostra sennora de su mari: Bidheputzi, Magomadas, Maracalagonis, Porteiscusi 3.

15-Festa de mes’austu.

Mustra de pintoris: Bortigale.

Nostra sennora de su mari: Santa Maria Navarrese 5.

Santu Zosepe: Durgali.

Faradha de li candareri, sa feltha manna: Nulvi, Piaghe, Tàtari 2.

Sant’Aleni: Sàdili.

Santu Pàulu bedhu, festa de su binu: Monte 5.

16-Santa Mragarida: Pula 3.

Santa Bàrbara: Bunnànnaru 3.

Sant’Arrocu: Forru 2, Ìsili, Seui.

Santu Dòminu: Giauni.

17-Santu Libberadu: Lodine.

Santa Luxia de is montis: Uda 3*.

Santu Sidore: Sorradile, Teulada.

Santu Brai: Igrèsias.

Sant’Antoi: Nughedhu Santu Nicolau*.

Sa Ìtria: Bidhamara 4*.

Santu Piu déximu: Dèximu Mannu, Igrèsias 3.

S’assunta: Bessude 4*, Bàini 3*.

Festa de sa murta: Telti.

Nostra sennora de s’altura: Burtei*.

18-Mustra de sos artisanos: Bòrere.

Mustra e mercadu de sos artisanos: Santu Lussurzu 5.

Sant’Aleni: Benetuti, Mulàrgia 3, Tìana 3.

Santa Luxia: Siamanna 6.

19-Santu Srebestianu: Bidhanoa Tullu 2, Stressili 4, Ùssana.

Festa de s’àxina e de su binu: Olia Spetziosa.

Cuntzertu mannu de launedhas: Bidheputzi.

Santu Còsema e Domiano: Lanusè 2*, Mamujada 3*.

Festa de sa petza de craba: Santa Maria Navarrese.

20-Santu Tiadori: Sriugus Donigalla 3, Stressili.

21-Santu Lussurzu: Bòrere 3, Frodongianus 3, Gàiro, Nuràminis 3, Romana, Santu Lussurzu 4, Tortolì, Ulìana 7.

Santu Piu détzimu: Li Punti.

22-Santa Maria de giossu: Atzara 2.

Su coru de Maria: Aristanis.

25-Mustra de sas siendas de Gadhura: Berchidha.

Sant’Austinu: Castedhu 5, Murera 3, Sant’Austinu 3.

26-Nosta sennora de Bonària: Marcedhì 7*.

Santu Lisciori: Arbus, Gàiro 3*, Santu Idu*, Tortolì 4*.

Santu Brai: Furtei 2*.

S’arredentori: Nùgoro*, Pauli.

Santu Giorgi: Arruinas 2, Orthullè 3*.

Sant’Aleni: Cuartu, Gàiro, Gonnanò, Matzàcara, Thiniscole 2, Sìnnia 3*, Tula.

Nosta sennora de s’arrosàriu: Sa Baronia 3*.

Santu Basile: Ollollai 3.

Santu Pòrtulu: Gonnacodina 4, Frussio 2, Meana, Ortacesus 3, Ossi 2, Usedhus 2.

S’istrumpa: Ollollai.

Santa Àlbara: Bonolva.

Santa Memena: Ortacesus.

27-Sa defensa: Lòcula.

Santu Iacu: Furtei, Partiolla.

Santu Srabadori: Ceraxus, Sestu.

Santa Luxia: Siamanna.

Nosta sennora de Cracaxa: Mòguru.

26-S’Àngius: Osidhe.

Santa Bràbara: Ortzai 4.

Santu Pòrthulu: Ollollai 3.

27-Santu Giusepi: Ìsili 3, Silìcua.

28-Sant’Austinu: Abbasanta 10, Alà 3, Armùngia, Elinu, Erbì 3, Murera 4, Nurachi 3, Pauli Arbarei 3, S’Alighera 2, Sindia 2, Sossu.

Santa Lughia: Macumere.

Santu Iubanne: Orotedhi 3, Pabillois 3, Samatzai 3, Santu Asibi.

29-Sant’Archelau: Frodongianus 3, Arborea.

Santu Giorgi: Pèifigas.

Santa Sabbina: Patada 4.

Santu Giuanni, su nènniri: Barì 3.

Santu Bustianu: Alà.

Santu Zuanne: Bidhanoa Monteleone 3, Budune, Crabas-Sinis 3, Mores, Òschiri, Pabillois, Samatzai, Santu Anni Sruexu 3, Ussassa 2.

30-Santu Frenàssiu: Làconi 7, Setzu 3.

Sant’Aleni: Gàiro, Sìnnia.

Santa Rosa: Alà.

Is aràssias: Samatzai.

Santu Basile: Bolòtana.

31-Santu Trabadori, cursa de is scrutzus: Santu Trabadori-Crabas 9.

Santu Pàrdimu: Bidha Spetziosa 3*.

Santu Bustianu: Teti 8*.

Su cràmene. Orune 9*.

Santu Anni: Tramatza*.

Santu Lisciori: Musei*, Santu Idu.

Sant’Antoni: Badhedòria*.

Nosta sennora de Bonària: Sant’Antiogu, Marcedhì.

Santu Niàtziu: Gonnanò*.

Santa Bràbara: Bidumajore 2*.

Festa de s’aligusta: Nèbida*.

Sant’Arremundu: Goni, Bono 5.

Santu Bissenti Ferreri: Àrthana 3*, Sìligo 3.

Santu Brai: Partiolla 3*.

Santu Frassòriu: Cuartu.

Santu Giusepi: Igrèsias 3*, Silìcua 2*.

Nostra sennora: Lòcula 3.

Santa Luxia: Muristenis 3*.

Sant’Antiogu: Iscanu 2.

Santu Asili: Maracalagonis 2.

CABUDANNI CABIDANNI

1-Festa de sos piscadores: S’Alighera.

Sant’Ofèmia: Lollove.

Santu Basili: Bolòtana 2, Nughedu Santa Itòria, Ollollai 3, Samugheo 3, Sèdilo 2, Sèneghe, Serri 2, Sorradile.

Mercau de is pegos: Samugheo.

Santa Prisca: Pau 3.

Santa Luchia e Bustianu: Berchidha 3.

Sant’Antoni: Sant’Antoni de Gadhura.

Nostra sennora de sas gràtzias: Palau 7.

Santa Suia: Tertenia 3.

Santu Bissenti: Silius, Pauli Arbarei, Siris 3.

Sa còja ceraxina: Ceraxus.

Santu Crispu: Bidhobrà.

3-Sant’Arrosa: Nurri 3.

Santu Gregori mannu: Pirri 2.

4-Sant’Arresulia: Baressa 3.

Sant’Atzolu: Sìnnia.

6-S’arrimèdiu: Aristanis 3, Tinnura 2.

Santu Niàtziu: Soramanna*.

7-Santu Pòrthulu: Silanos 3*.

Santa Reparata: Lungoni 2.

Santu Sidore: Tèmpiu 2*.

Santu Cristolu: Irbono*.

Nostra sennora de sa salude: Ìtiri.

Santu Marcu: Lei 4, Triuraghes 3*.

Nostra sennora reina de Gadhura e santu Zosepe: Locu Santu 3.

Nosta sennora de Monserràt: Barì 3, Bidharamosa 3, Brucei 3, Gelisuli 3, Giauni 3, Is Pratzas 3, Ulìana 3, Pauli 3.

Santa Maria: Furtei 7, Pompu 3, S’Alighera, Sriugus Donigalla 3, Tèmpiu 3.

Santu Basili: Aritzo 2*, Sètimu.

Santu Trabadori: Meana, Crabas 2.

Mustra de sos tapissos: Nule.

S’arrimèdiu: Marrùbiu.

Sant’Antoi: Sàgama*.

Sant’Àlbara: Bonolva*.

Santa Marta: Talana 3*.

Sant’Efis: Bono.

Santu Perdu: Sètimu 3.

Santu Gregori: Sàrdara.

Santu Nicolau: Santadi 3*, Lùbula 2.

Santu Sidore: Laerru, Nulvi*.

Sant’Asibi: Dèximu Putzu , Tzedhiani.

Santu Millanu: Sestu 5, Tortolì 3.

Santa Reparada, su brou de sas concas: Budhusò 2*.

Santa Maria de Angiàrgia: Forru 3.

Santa Luchia: Laerru*, Lodè 3*, Terranoa 3, Usedhus 2*.

Santa Maria: Tonara 3*, Ulassa 2.

Nosta sennora de Tratalias: Gonnesa.

Sant’Antine: Paulle 2.

9-Su creu: Partiolla.

Nostra sennora de Bonària: Sant’Antiogu 2.

Nostra sennora de sas gràssias: Palau 7*.

Santa Maria iscalas: Cossoine 2*.

Nostra sennora de sa salude: Ìtiri 3.

Su meràculu: Lùbula.

Santa Maria de Trempu: Bilartzi.

Maria pitzinna: Bonolva 3.

Nostra sennora de Tzelgu: Tzelgu.

Sant’Antoi: Sant’Antoni de Gadhura 3*, Segariu*.

Nostra sennora de Gonare: Orane 9, Sarule 9.

Santa Maria de Cèpola: Cuartu 4.

Nostra sennora de Seunis: Tiesi 3.

Nostra sennora de su sucursu: Macumere 5.

Su craminedhu: Pramantellu 3*.

Santu Nicolau e santu Sidori: Aritzo, Santadi 3*.

Santu Lussurzu: Bòrere.

Santa Maria: Abas 3, Amadhalena, Atzara 2, Bidhamara 2, Bidu Majore 2, Brucei 3, Crabonaxa 3, Cuartu, Furtei 8, Ortueri 2, Pompu 3, Samassi, Sedhori, Serramanna 3, Sorradile 2, Sriugus Donigalla 3, Tàtari, Tiesi 4, Tratalias, Uda 3, Ulassa 2, Ùsini 3.

Su rimèdiu: Àllai, Aristanis 3, Giba, Guasilla, Orosei 9, Siapicia 3.

Sant’Antoi: Tinnura.

Sas gràssias: Cùlliri 2.

Nostra sennora de Corti: Sindia 2.

Nostra sennora de Cea: Bànari 3.

Nostra sennora de Interrios: Bidhanoa Monteleone.

Nostra sennora de monte Arana: Bunnànnaru.

Maria pitzinna: Carzeghe, Nule 3, Tèmpiu 3, Bonolva 3.

Santa Maria de sos ànghelos: Tolpè 3.

Nostra sannora de Sibbìola: Serdiana 3.

Nostra sennora de Coros: Tula 3.

Nostra sennora de Sinne: Orotedhi 3.

Santa Luchia e Demèrio: Òschiri 4, Serri 3.

9-Nostra sennora de su saucu: Bolòtana 2, Bortigale 11.

Santu Zosepe: Tula.

Sa defensa: Iltintinu 7.

Santu Tiadori: Sindia, Sossu.

Su coru de Gesus: Sedhori.

Sos frores de sos montes, poesias: Austis.

Santu Demèriu: Aritzo.

10-Santu Nicolau: Cidranu 3, Baressa 2, Illorai 3, Santu Eru Milis.

Nostra sennora de totus sos santos: Iscanu.

11-Cursas de cadhos a sa ruche: Altzachena 2.

Santu Libberau: Iscroca 3.

Santa Itòria, festa de s’àxina: Serri 2.

Festa de sa becesa: Làconi.

12-Su rimèdiu: Otieri, Tinnura.

Santu Trabadori: Foghesu 2, Gexrei 4, Meana 4, Ussassa 3.

Cumìntzat s’annada po is messàjus.

15-Sant’Aleni: Gonnanò, Sàdili.

Nostra sennora de su bonu caminu: Gàiro 3.

Santa ruche: Macumere.

Santus Erriu e Sirbano; cursas de cadhos a pareza: Iscanu 3.

Sa santa famiza: Terranoa.

Sa gruxi de Nicodemu: Aristanis 3.

Santu Bissenti Ferreri: Sìligo.

S’adoloriada: Crabònia 3*.

Santa Luxia: Nuradha.

Santu Sidore: Pèifigas 2.

Nostra sennora de su riscatu: Lodè.

Su coru de Maria: Tàtari.

Nostra sennora de sa passièntzia: Uri 3.

Is aràssias: Suedhi.

16-Sa solitùdine: Nùgoro.

Sant’Aleni: Cuartu 4.

Su remèdio: Orosei 9, Giba 3*.

Nostra sennora de monte Alma: Nulvi 2*.

Santu Srabadori: Tortolì*.

Santu Marcu: Lei 4*.

Nostra sennora de sa nive: Altzachena 3*.

Mustra de pintoris: Giba.

Santu Màuru: Gèsigu 3 *.

Nostra sennora de Cracaxa: Mòguru 3.

Nostra sennora de rennos altos: Bosa 2.

Sant’Asibi: Dèximu Putzu 2*, Dèsulo 3*.

17-Cursas de cuadhus a s’Arrodia: Aristanis.

Santu Còsema e Domiano: Ardaule 3*.

Santa Maria: Monteleone.

Santu Lisciori: Pabillois 3*.

Santu Frantziscu: Barùmini.

Mustra de is artisanus: Porteiscusi.

Santu Chipriano e Cornèlio: Durgali 6.

Nostra sennora de sa salude: Ìtiri.

Santa Ofèmia: Lollove 2.

Santa Luchia, sa festa manna: Nurachi.

18-Santa Sarbana: Silanos 9*.

Santu Millanu: Bidhanoa Truschedu 3, Samassi 3.

Santu Frantziscu: Barùmini 3.

S’adoloriada: Bidhesorris.

Santu Nicolau: Sorradile 2.

Su remèdiu: Nule 3.

Santu Chìrigu: Budhusò.

Nostra sennora de Bonacatu: Bonàlcadu 7.

19-Primu dia de otòngiu

Nostra sennora de su bonu caminu: Gàiro 3*.

Santa Luchia e Sidore: Bultzi 2*.

Sant’Arènneru: Castedhu.

Santu Illanu: Serbariu 4.

Santa Mragarida: Silìcua 3*.

S’adoloriada: Ortueri 2*.

Santu Gironi: Cabuderra 3*.

Santa Luxia: Assou 3*, Pauli Gerrei 2*, Serri 4*.

Sant’Antoni: Austis 3*.

Santu Gavini: Monte 3*.

Santa Maria de Bonuighinu: Mara 2*.

Santu Serbadori: Boronedhu 3*.

Santu Sidore e sant’Antoni: Altzachena 4*.

Santu Pascale: Nulvi 2*.

Santu Sidori: Tzedhiani*.

Sant’Antoni: Romana.

Santu Pantaleo: Terranoa*.

Santu Sidore, Larenthu e Frantziscu: Caranniani 4*.

Santu Matheu: Lùbula, Piaghe, Tzaramonte 2, Vitzi 2.

Sant’Ambrosu: Budhusò.

Sa defensa: Donori*.

Santo Còsema e Domiano: Seulo.

Santu Bustiano: Telti 9*.

Sant’Efis: Aristanis 4*.

21-Cursas de cadhos: Bidhamanna.

Santu Màuru: Bàini.

Sa defensa: Cuartùciu 3*.

Santu Maurìtziu: Calesera 3, Ìtiri 2.

Santa Tiresa: Santu Èngiu 3.

Sant’Aitroxa: Sarrocu*.

Santa Maria is àcuas: Sàrdara 4*.

Santu Niàssiu: Norghidho, Santu Asibi.

23-Primu dia de Otòngiu.

26-Santu Matheu: Mont’Arbu-Lùbula 2.

27-Santu Lisciori: Ollasta 2.

Santa Nastàsia: Budhusò 5.

26-Santu Còsema e Domiano: Anela 3, Bosa 2, Burtei, Giave 6, Lanusè 2.

26-Santu Còsumu e Domianu: Arbus, Gonnosfanàdiga, Mamujada 9, Nughedu Santu Nicolau 3*, Nuchis 3, Seis 3, Seulo 3, Sìnnia 5, Suedhi 3, Tratalias, Triè 2.

Santu Bissenti: Arrolli 4*.

Santu Pontziano e Migali: S’Alighera 4.

Su meràculu: Vitzi 4.

Sant’Arega: Bidhobrà 2*, Dèximu Mannu 5*.

Sant’Antoni: Bidhanoa Monteleone.

Santu Pancratu: Bultigiata 3*, Sune.

Su remèdiu: Otieri 3*.

Santu Frenàssiu: Norghidho 3*.

Santu Bissenti Ferreri: Arrolli 3, Àrthana 3, Sìligo.

27-Nosta sennora de sa saludi: Putu Majore, Silius 3*.

Santa Vida: Simaghis*.

Santa Suera: Santa Iusta 3*.

Mustra de cadhos: Fàrcana.

Santu Micheli: Aritzo, Bànari, Barì, Bidhanoa Istrisàili, Bidhesatu, Bono, Forru, Gonnosfanàdiga, Gonnatramatza, Stressili 3, Nughedu Santu Nicolau, Nurri, Ollollai, Padru, Santu Eru Milis 2, Sidhi 3, Sorradile 2, Tadasune 2, Talana 2.

Santa Maria bonu trau: Macumere 3.

Santu Gironi: Ussassa 3.

Santu Nicolau: Lùbula.

28-Santu Gironi e Migheli: Barì 3.

Santa Maria: Alientu*.

Sant’Elias: Barùmini.

Santu Asibi: Santu Asibi*, Sèdilo, Sìnnia*.

Sant’Arremundu, s’acodradura: Sèneghe.

Sant’Arremundu: Bono, Goni, Samatzai, Senobrì.

Santu Pàulu, sa festa manna: Tèmpiu 3.

Santu Brai: Partiolla 3.

Sant’Antiogu: Iscanu*.

Santa Luxia: Muristenis 3*.

Su cràmene: Orune 3.

Sant’Austinu: Sant’Austinu 10.

Santa Suia: Làconi.

LADÀMINI SANTU AINE

1-Mustra de su suelzu: Caranniani 15.

Santu Gavine: Bòrere.

Sant’Antoni: Pàdria 2..

4-S’arrosàriu: Bidhexidru, Mandas, Nùgoro 6.

Nosta sennora de sa saludi: Masainas 4.

Santa Bàrbara: Bonolva 2.

Santa Vida de s’arrosàriu, sa festa nosta: Domus de Maria, Gèsturi 3*.

Santu Frantziscu: Alà 2, Alientu 3, Bidhexidru, Bidhanoa Forru 3, Bonolva, Cossoine, Fiolinas 3, Masudhas 2.

5-Santu Bachis: Bolòtana 3.

Su rosàriu: Àghiu*, Bidhexidru, Castedhu*, Luras*, Sèdini 2*, Triè*.

6-Santu Sidori: Gùspini, Sèdini.

Nostra sennora de su bonu caminu: Igrèsias, Luras*.

Santa Vida: Ballau 4*, Bidhamara 3, Gonnanò*, Sèligas 3*, Serrenti 4*, Sìmaba 2*, Soramanna*, Terraba 3*.

Santa Ìtara: Àghiu*.

7-Sa melzede, festa de sos massalzos: Tàtari.

8-Sant’arreparada: Usedhus 3, Narabbuia 3.

Santu Balentinu: Sàdali 2.

Santu Bachis: Telti.

Sant’Antoni: Sèdini.

Santu Frantziscu: Luras.

10-Nosta sannora de is aràssias: Sriugus Donigalla, Thiniscole 4*.

11-Su rosàriu: Pàdria, Thiniscole.

13-Santu Gregori mannu: Sabarussa 2*.

Santu Bachis: Telti 2*.

Santa Vida: Asui 3, Bidhesorris 4*.

Santu Taniele: Orane 3.

14-Nosta sennora de Pilar: Bidhamatzraxa 3*.

Nostu sennori de Praga: Aristanis*.

Santa Itroxa: Bidheputzi 3*.

Santu Pedru: Baunei*.

15-Santu Frantziscu: Onanie 4.

Santa Bràbara, festa de sa carnatza: Sabarussa 7.

Santa Teresa e santu Sidori: Lungoni 4.

Santa Suia: Mragaxori 3.

16-Festa de su sitzigorru e de sa fai: Crabònia.

S’ispìridu santu: Sodhì.

Santa Tiresa: Gèsturi 2.

17-Santa Rosalia: Benetuti 3.

Santu Demètriu: Sindia 2.

18-Santa Daga: Sindia.

Santu Luca: Mràxini Arrùbiu.

19-Santa Maria de Orrea: Santu Idu 5*.

Sant’Antoni: Turalva.

20-Sant’Amadori: Gèsigu 4*, Lungoni.

24-Santu Serafinu: Bilartzi 3.

25-Santu Giorgi: Lodine.

26-Santu Gabini, Prothu e Gianuàriu: Bancali, Crabonaxa, Elinu, Gavoi, Illorai 2, Isprollatu, Is Ùrigus, Monte, Muros 3, Poltudhorra.

27-Nosta sennora de su bonu caminu: Igrèsias 4.

Santu Luisu: Tissi 2*.

Santu Lisciori: Ceraxus 2*.

Crist’urrei: Arborea, Badhedòria.

Sa castanzada, mustra de sos artisanos: Aritzo 2.

28-Santu Gistadeu: Sa Illeta.

29-Santu Nartzisu: Bidheputzi, Furtei, Serbariu.

30-Santu Sadurru: Castedhu, Ìsili.

31-Is animedhas: Dèximu Putzu .

DÒNNIA SANTU SANT’ANDRIA

2-Is ànimas de su purgadolzu: Laerru*.

5-Santu Stèvini: Maracalagonis.

6-Santu Nenardu: Duarche, Monteleone, Serramanna 3, Setzu, Su Burgu 3.

7-Santu Srabadori: Ceraxus 3, Serdiana.

8-Santu Tiadoru: Arruinas, Serdiana.

9-Santu Trivoni: Onanie.

11-Santu Maltinu: Arriora, Àrthana, Bessude 2, Santu Pantaleo.

Santu Martinu, festa de sa fai: Sedhori 2.

Santu Còsema e Damiano: Triè.

12-Santa Nostàsia: Sàrdara 2.

13-Santu Dedegu: Santu Lussurzu, Ìtiri.

13-Sant’Antiogu: Àrthana, Atzara, Austis, Otieri, Pramas Arborea, Sant’Antiogu, Ulassa.

15-Nosta sennora de su scrau: Carlufuorte 2.

Nostra sennora de su bonu caminu: Patada.

17-S’arrosàriu, festa de su dexeseti: Bidha Spetziosa.

21-Nostra sennora de is gràssias: Nùgoro.

22-Santa Cilla: Castedhu, Barì, Iscroca.

25-Santa Cadirina: Abbasanta 2, Durgali, Mores, Pitinuri.

28-Santa Cilla, festa de sa canciofa: Calesera, Samassi.

29-Sant’Andria: Frùmini de Cuartu 3, Gonnesa, Mòdolo, Sèdini.

30-Sant’Andria: Bìrori, Bolòtana, Bono, Bidhanoa Truschedu 2, Cherèmule 2, Locu Santu, Sant’Andria Frius 2, Sennarìolo 2, Tortolì, Ula.

Santu Sidore: Sèdini, Serdiana.

IDAS-PASCHIXEDHA NADALE

1-Santu Loi: Tàtari.

2-Festa de sa pulenta: Arborea.

Santu Silvaru: Li Ranchi.

3-Santu Ormai: Bidha Spetziosa.

4-Santa Bràbara: Bacu Abis, Bidhexidru, Furtei 2, Giaroi, Gonnosfanàdiga, Ingurtosu, Iscalebranu, Monteponi, Narcau, Nèbida, Nureci, Ortzai, S’Alighera, S’Argentiera, Senobrì.

6-Santu Micheli: Tadasune.

8-Santu Nicolau: Cidranu, Baunei, Bultigiata, Gùspini, Irgoli, Lòiri, Murera 2, Màssama, Narcau, Ortueri, Otzana, Pauli Gerrei, Santadi, Santu Eru Còngius, Semèstene, Siapicia, Sìmaba, Tadasune, Tàtari.

Sant’Ambrosu: Làconi, Pauli.

Nostra sennora Intermontes: Itiredhu.

Festa de s’olia: Gonnosfanàdiga*.

Festa de sa saltitza: Sìligo.

Festa de sa canciofa: Samassi*.

Sant’Arreparada: Narabbuia.

13-Santa Bràbara: Crabas.

Santa Luchia: Assèmini, Arixi, Barrabi, Bidumajore, Calesera, Ceraxus, Cuartu, Frussio, Isprollatu, Lungoni, Mandas, Maracalagonis, Masudhas, Nurachi 2, Orosei, Ortacesus, Òschiri, Sàdili, Santadi, Santu Èngiu 2, Sarule, Siamanna 2, Tàtari, Tèmpiu, Thiniscole, Tortolì, Triè, Uda, Ula, Ùssana 2.

14-Santa ruche: Tàtari.

Santa Ìtara: Silius.

23-Primu dia de ierru.

23-Santa Itòria: Santa Itòria, Sarrocu, Seuni, Sìligo, Telti, Tiesi, Tissi.

25-Paschixedha o Nadale.

26-Santu Iubanne: Iduniu.

31-Ùrtima dia de s’annu.

© RIPRODUZIONE RISERVATA

0 Risposte a “SU CALENDÀRIU SARDU”


I commenti sono chiusi.